The Benelli Tornado 900 is a 4 stroke, Sport bike with a 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.00 HP (101,69 kW)) @ 11500 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 8800 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital to maintain your Benelli Tornado 900 in top condition. Essential service parts include spark plugs. Through proper maintenance, your Tornado 900 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.00 HP (101,69 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 8800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |