The Hyosung GT250 Naked GT250 Comet is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10250 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Hyosung GT250 Naked GT250 Comet includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving reliable fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Hyosung GT250 Naked GT250 Comet in peak form. Common service items comprise clutch plates. With regular servicing, your GT250 Naked GT250 Comet will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT250 Naked GT250 Comet Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |