The Honda Today is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 61.00 ccm (3,70 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.75 HP (2,69 kW)) @ 8000 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Honda Today is fitted with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency for your rides.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Honda Today performing at its best. Essential service parts consist of air filters. With the right parts, your Today can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 61.00 ccm (3,70 cubic inches) |
| Power: | 3.75 HP (2,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 71.0 kg (155,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |