The Harley Davidson Dyna Convertible is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 5000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for ensuring your Harley Davidson Dyna Convertible performing at its best. Frequently replaced components consist of air filters. Through proper maintenance, your Dyna Convertible can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 282.0 kg (618,59 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |