The Gilera Nexus 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.50 HP (10,55 kW)) @ 9750 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 103.0 km/h (63,68 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Gilera Nexus 125 includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, providing efficient range for your adventures.
Routine service is vital for maintaining your Gilera Nexus 125 in top condition. Frequently replaced components involve air filters. By using genuine parts, your Nexus 125 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Gilera Nexus 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10,55 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 103.0 km/h (63,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Stainless steel disk, ? 260 mm, two-piston floating caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Stainless steel disk, ? 240 mm, caliper with two opposite pistons |