The Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide includes a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, providing consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your FLTRSE3 CVO Road Glide will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - B18 and the Rear Tyre size is 180/55 - B18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 155.00 Nm (15,72 kgf-m or 113,73 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 384.0 kg (842,37 pounds) |
| Length: | 2428 mm (95,12 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |