The Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna comes with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Preventative care is important to keep your Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna running smoothly. Common service items include drive chains. With the right parts, your FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.39 Nm (12,54 kgf-m or 90,55 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 295.0 kg (647,15 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |