The PGO BuBu 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 6.28 HP (4,58 kW)) @ 7000 RPM, 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important feature. The PGO BuBu 50 includes a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, offering excellent performance on the road.
Routine service is vital for ensuring your PGO BuBu 50 in top condition. Common service items consist of drive chains. Using quality components, your BuBu 50 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.28 HP (4,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |