The Honda Deauville is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 680.00 ccm (41,28 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 64.77 HP (47,06 kW)) @ 8000 RPM, 66.20 Nm (6,77 kgf-m or 48,56 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important aspect. The Honda Deauville includes a 19.70 litres (5,17 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, giving excellent fuel economy for your adventures.
Preventative care is vital for ensuring your Honda Deauville in peak form. Regular replacement items consist of air filters. Through proper maintenance, your Deauville can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda Deauville Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 680.00 ccm (41,28 cubic inches) |
| Power: | 64.77 HP (47,06 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 66.20 Nm (6,77 kgf-m or 48,56 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.70 litres (5,17 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 236.0 kg (517,70 pounds) |
| Length: | 2218 mm (86,86 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |