The Vespa Granturismo 125L is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 6600 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 102.0 km/h (63,08 mph)
During extended trips, the tank size is a key aspect. The Vespa Granturismo 125L comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, giving efficient range for your adventures.
Routine service is vital to keep your Vespa Granturismo 125L running smoothly. Common service items include drive chains. By using genuine parts, your Granturismo 125L will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vespa Granturismo 125L Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 102.0 km/h (63,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |