The Moto Morini Granpasso 1200 is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM, 103.60 Nm (10,55 kgf-m or 76,02 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Moto Morini Granpasso 1200 includes a 27.00 litres (7,09 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing excellent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Moto Morini Granpasso 1200 performing at its best. Regular replacement items consist of clutch plates. With the right parts, your Granpasso 1200 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Morini Granpasso 1200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - R19 and the Rear Tyre size is 150/70 - R17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 103.60 Nm (10,55 kgf-m or 76,02 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 27.00 litres (7,09 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |