The Yamaha FZ6 Fazer S2 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 4750 RPM, 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6440 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key consideration. The Yamaha FZ6 Fazer S2 includes a 19.40 litres (5,10 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering optimal efficiency for your adventures.
Routine service is key for ensuring your Yamaha FZ6 Fazer S2 running smoothly. Regular replacement items involve fuel filters. With the right parts, your FZ6 Fazer S2 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FZ6 Fazer S2 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 4750 RPM |
| Torque: | 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6440 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.40 litres (5,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |