The Yamaha TZR Race Replica is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.74 HP (1,29 kW)) @ 5500 RPM, 2.58 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Yamaha TZR Race Replica comes with a 13.80 litres (3,63 gallons) fuel tank, delivering excellent range for your rides.
Regular maintenance is vital for maintaining your Yamaha TZR Race Replica performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. With the right parts, your TZR Race Replica can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha TZR Race Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.74 HP (1,29 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.58 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.80 litres (3,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 2202 mm (86,27 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |