The Moto Guzzi Breva 1100 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 84.48 HP (61,39 kW)) @ 7600 RPM, 86.50 Nm (8,76 kgf-m or 63,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical consideration. The Moto Guzzi Breva 1100 ABS is equipped with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank, providing excellent fuel economy for your rides.
Routine service is necessary for maintaining your Moto Guzzi Breva 1100 ABS in top condition. Common service items comprise spark plugs. With the right parts, your Breva 1100 ABS can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Breva 1100 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 84.48 HP (61,39 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 86.50 Nm (8,76 kgf-m or 63,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 232.0 kg (508,94 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |