The Yamaha Gladiator is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7500 RPM, 10.40 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Yamaha Gladiator features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, providing consistent range for your rides.
Regular maintenance is crucial to maintain your Yamaha Gladiator in peak form. Essential service parts consist of oil filters. By using genuine parts, your Gladiator can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.40 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |