The Peugeot Vogue 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.30 HP (1.7 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important factor. The Peugeot Vogue 50 comes with a 6.30 litres (1,65 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Peugeot Vogue 50 running smoothly. Essential service parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your Vogue 50 will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.30 HP (1.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.30 litres (1,65 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1690 mm (66,17 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |