The Innoscooter EM 2500 Lithium is a stroke, Scooter bike with a Air cooled 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 4.02 HP (2.9 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Innoscooter EM 2500 Lithium in top condition. Essential service parts involve oil filters. With the right parts, your EM 2500 Lithium will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter EM 2500 Lithium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |