The Triumph Trophy 1200 is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for keeping your Triumph Trophy 1200 running smoothly. Frequently replaced components consist of drive chains. With regular servicing, your Trophy 1200 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |