The BMW Rockster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6750 RPM, 97.60 Nm (9,95 kgf-m or 71,64 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The BMW Rockster features a 20.50 litres (5,39 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your rides.
Routine service is key to keep your BMW Rockster in peak form. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your Rockster will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 97.60 Nm (9,95 kgf-m or 71,64 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.50 litres (5,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 219.0 kg (480,39 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |