The Xmotos XB 30 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.47 HP (9,05 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key consideration. The Xmotos XB 30 is equipped with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, offering excellent mileage for your adventures.
Preventative care is key for maintaining your Xmotos XB 30 operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. With the right parts, your XB 30 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9,05 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 82.3 kg (180,49 pounds) |
| Length: | 1750 mm (68,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |