The Veli VL150 19 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Veli VL150 19 includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, providing good fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Veli VL150 19 operating reliably. Popular maintenance parts include drive chains. Through proper maintenance, your VL150 19 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Veli VL150 19 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |