The Aprilia SportCity Cube 300 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 278.30 ccm (16,90 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential feature. The Aprilia SportCity Cube 300 comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a OHV fuel management system, providing good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is crucial to keep your Aprilia SportCity Cube 300 in peak form. Regular replacement items involve air filters. Through proper maintenance, your SportCity Cube 300 will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia SportCity Cube 300 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 278.30 ccm (16,90 cubic inches) |
| Power: | 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |