The DB Motors ZZ 50 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.00 HP (1.5 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential aspect. The DB Motors ZZ 50 is fitted with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, ensuring reliable range for your rides.
Regular maintenance is necessary for maintaining your DB Motors ZZ 50 performing at its best. Common service items comprise sprockets. With the right parts, your ZZ 50 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.00 HP (1.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1455 mm (57,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |