The Moto Morini 9 12 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.32 HP (83,78 kW)) @ 8500 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 6700 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The Moto Morini 9 12 includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, providing good range during your journeys.
Routine service is vital for ensuring your Moto Morini 9 12 operating reliably. Essential service parts include batteries. Using quality components, your 9 12 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 115.32 HP (83,78 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |