The Veli KING50 is a 2 stroke, Enduro bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (2.0 kW and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Veli KING50 in top condition. Common service items comprise clutch plates. Using quality components, your KING50 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (2.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |