The Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.87 HP (1.4 kW, 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier includes a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, giving reliable range for your rides.
Proper upkeep is vital for ensuring your Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier operating reliably. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Blatino Scooter Small kit plus Carrier will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 1.87 HP (1.4 kW |
| Torque: | 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 15.5 kg (34,03 pounds) |
| Length: | 875 mm (34,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |