The Honda Shadow 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.25 HP (32,14 kW)) @ 5500 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Honda Shadow 750 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is necessary to keep your Honda Shadow 750 operating reliably. Popular maintenance parts involve clutch plates. Using quality components, your Shadow 750 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda Shadow 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 17 and the Rear Tyre size is 160/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 44.25 HP (32,14 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 238.0 kg (522,08 pounds) |
| Length: | 2510 mm (98,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |