The Moto Guzzi Breva V750 IE is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6600 RPM, 58.98 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Moto Guzzi Breva V750 IE comes with a 16.99 litres (4,47 gallons) fuel tank, providing efficient performance during your journeys.
Routine service is important for ensuring your Moto Guzzi Breva V750 IE running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. Using quality components, your Breva V750 IE will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Breva V750 IE Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 58.98 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.99 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |