The Harley Davidson FXDF Dyna Fat Bob is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Harley Davidson FXDF Dyna Fat Bob comes with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, offering consistent mileage for your rides.
Proper upkeep is vital for maintaining your Harley Davidson FXDF Dyna Fat Bob in peak form. Common service items consist of oil filters. Using quality components, your FXDF Dyna Fat Bob will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 127.00 Nm (12,84 kgf-m or 93,23 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 305.0 kg (669,04 pounds) |
| Length: | 2330 mm (91,24 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston |