The Kymco Bet and Win 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 11.26 HP (8,16 kW)) @ 8000 RPM, 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Kymco Bet and Win 125 operating reliably. Frequently replaced components involve sprockets. Through proper maintenance, your Bet and Win 125 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco Bet and Win 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.26 HP (8,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |