The Keeway Focus125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Keeway Focus125 comes with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is key to keep your Keeway Focus125 performing at its best. Common service items comprise spark plugs. With the right parts, your Focus125 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |