The Kymco Grand Dink 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.13 HP (8.1 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is important for keeping your Kymco Grand Dink 125 in top condition. Essential service parts consist of oil filters. Using quality components, your Grand Dink 125 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Grand Dink 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.13 HP (8.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |