The TGB R 50 X is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important aspect. The TGB R 50 X comes with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, offering optimal mileage on the road.
Regular maintenance is key to maintain your TGB R 50 X performing at its best. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your R 50 X will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for TGB R 50 X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1125 mm (44,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |