The Suzuki FXR 150 is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 147.00 ccm (8,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 13000 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The Suzuki FXR 150 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, giving optimal mileage for your adventures.
Regular maintenance is key for ensuring your Suzuki FXR 150 in top condition. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your FXR 150 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Suzuki FXR 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.00 ccm (8,93 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |