The CPI Supercross 50 is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.80 HP (5.0 kW, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 7450 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important factor. The CPI Supercross 50 features a 8.30 litres (2,18 gallons) fuel tank, providing consistent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is vital for maintaining your CPI Supercross 50 in top condition. Essential service parts consist of drive chains. With the right parts, your Supercross 50 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for CPI Supercross 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 6.80 HP (5.0 kW |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 7450 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.30 litres (2,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |