The Bimota DB5 Borsalino is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM, 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Bimota DB5 Borsalino includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel injection system, delivering efficient efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Bimota DB5 Borsalino operating reliably. Popular maintenance parts include oil filters. With regular servicing, your DB5 Borsalino can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB5 Borsalino Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, gold |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, gold |