The Kawasaki Vulcan 900 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The Kawasaki Vulcan 900 Classic includes a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, giving efficient range for your rides.
Proper upkeep is crucial to keep your Kawasaki Vulcan 900 Classic in top condition. Frequently replaced components include drive chains. Through proper maintenance, your Vulcan 900 Classic can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Vulcan 900 Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 82.44 Nm (8,36 kgf-m or 60,50 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 253.1 kg (555,11 pounds) |
| Length: | 2464 mm (96,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |