The Ducati 900 Monster Solo is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 75.00 HP (54,43 kW)) @ 7000 RPM, 83.00 Nm (8,46 kgf-m or 60,89 ft.lbs) @ 6400 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
Preventative care is key for keeping your Ducati 900 Monster Solo in peak form. Popular maintenance parts involve clutch plates. Using quality components, your 900 Monster Solo can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54,43 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 83.00 Nm (8,46 kgf-m or 60,89 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |