The Yamaha FZS 600 Fazer is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 11500 RPM, 61.20 Nm (6,17 kgf-m or 44,87 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important for keeping your Yamaha FZS 600 Fazer operating reliably. Common service items comprise fuel filters. With the right parts, your FZS 600 Fazer can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZS 600 Fazer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 61.20 Nm (6,17 kgf-m or 44,87 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |