The Hartford VR 125H is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM, 8.67 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key consideration. The Hartford VR 125H features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering excellent range for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Hartford VR 125H in peak form. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your VR 125H will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 125H Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.67 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |