The Honda XR 125 L is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.13 HP (8,06 kW)) @ 8500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda XR 125 L includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a OHV fuel injection system, offering excellent fuel economy on the road.
Regular maintenance is important for keeping your Honda XR 125 L in peak form. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Using quality components, your XR 125 L can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.13 HP (8,06 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 119.1 kg (261,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |