The Kymco Nexxon 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.04 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Kymco Nexxon 125 is equipped with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, giving optimal fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Kymco Nexxon 125 performing at its best. Common service items comprise spark plugs. With regular servicing, your Nexxon 125 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Nexxon 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |