The Keeway Hacker 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 8000 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 83.0 km/h (51,34 mph)
When riding, the gas tank is a critical aspect. The Keeway Hacker 125 features a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, offering good efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Keeway Hacker 125 running smoothly. Frequently replaced components include fuel filters. Through proper maintenance, your Hacker 125 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Keeway Hacker 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 83.0 km/h (51,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |