The Keeway Venus 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 62.0 km/h (38,31 mph)
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Keeway Venus 50 includes a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is key to maintain your Keeway Venus 50 operating reliably. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your Venus 50 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Keeway Venus 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.0 km/h (38,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1605 mm (62,88 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |