The Bajaj Eliminator is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 174.00 ccm (10,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and a top speed of 121.0 km/h (74,82 mph)
During extended trips, the tank size is a critical factor. The Bajaj Eliminator comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, ensuring good efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Bajaj Eliminator in peak form. Regular replacement items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Eliminator will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Bajaj Eliminator Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 17 49P and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 66P so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 174.00 ccm (10,57 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 121.0 km/h (74,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 157.0 kg (344,37 pounds) |
| Length: | 2155 mm (84,38 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |