The Sachs FYM 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a 393.80 ccm (23,91 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM, 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential to maintain your Sachs FYM 400 in peak form. Regular replacement items include brake pads. Through proper maintenance, your FYM 400 will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Sachs FYM 400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/60 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 393.80 ccm (23,91 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |