The Hero Honda Super Splendor is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Hero Honda Super Splendor includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, ensuring excellent efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Hero Honda Super Splendor in peak form. Frequently replaced components comprise batteries. With regular servicing, your Super Splendor will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |