The Jianshe JS125 GY4 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 9000 RPM, 8.82 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Jianshe JS125 GY4 includes a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, ensuring efficient range for your adventures.
Routine service is key for keeping your Jianshe JS125 GY4 performing at its best. Frequently replaced components include fuel filters. With the right parts, your JS125 GY4 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.82 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |