The Ducati Monster 620 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 618.00 ccm (37,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 83.43 HP (60,60 kW)) @ 9500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential consideration. The Ducati Monster 620 is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, offering efficient mileage for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your Ducati Monster 620 operating reliably. Essential service parts involve air filters. Using quality components, your Monster 620 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 620 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 83.43 HP (60,60 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |