The Yamaha XT125R is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 10000 RPM, 10.10 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Yamaha XT125R is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Preventative care is essential for keeping your Yamaha XT125R operating reliably. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your XT125R will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT125R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 120/80 - S18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |